Góra Parkowa i Park Zdrojowy

Góra Parkowa to główna atrakcja turystyczna i szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, na terenie Krynicy-Zdroju o wysokości 742 m. Na szczycie zaś położony jest Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i dwoma XIX-wiecznymi drewnianymi altankami: Wanda i Marzenie, czterema stawami zwanymi Czaplimi Stawami, ścieżką zdrowia, dwoma szlakami turystycznymi.

Co warto zobaczyć na Górze Parkowej?

Popularnym miejscem wypoczynkowym na Górze Parkowej jest Polana Michasiowa. Wytryska tam źródełko wody mineralnej zwane Bocianówką i zwieńczone odlewem, przedstawiającym bociana z dzieciątkiem uczepionym jego szyi. Dużą atrakcją jest także tor saneczkowy, który w 1929 roku został oddany do użytku, a na którym w 1930 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski. Obecnie corocznie w okresie od stycznia do końca lutego jest wykorzystywany przez młodych adeptów saneczkarstwa, rozgrywane są na nim m.in. Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.

Kolejną popularną atrakcją turystyczną jest kolejka liniowo-terenowa. Czynna została 17 grudnia 1937 roku. Była drugą tego typu kolejką w Europie. Na jej górnej stacji znajdują się restauracja i wyciąg narciarski przeznaczony dla dzieci.

 

Jaworzyna Krynicka – kolej gondolowa

Jaworzyna Krynicka lub Jaworzyna to szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się w Krynicy-Zdroju. Jest najwyższym szczytem w Paśmie Jaworzyny i ma 1114 m wysokości. Jaworzyna najbardziej znana jest jako ośrodek narciarski, jeden z największych w Polsce. W dolinie Czarnego Potoku znajduje się nowoczesna Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka, na którą składa się 8 tras narciarskich, obsługiwanych przez kolejkę gondolową i 7 wyciągów. Łącznie jest tutaj 14 km tras zjazdowych (w tym najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce).

Co najważniejsze, na górę kolejka kursuje cały rok, dlatego wyjazd na szczyt na pewno pokochają dzieci.

 

e-mial biuro@apartamentypodskala.pl

Obecnie Krynica-Zdrój jest dużym ośrodkiem uzdrowiskowym i sanatoryjnym. Przyjeżdżają tu kuracjusze z dolegliwościami układu trawiennego, moczowego i krążenia. W mieście znajduje się wiele ośrodków – sanatoria, szpitale uzdrowiskowe, pijalnie, rozlewnie wód mineralnych i leczniczych.

 

Doroczną imprezą w Krynicy-Zdroju jest Festiwal im. Jana Kiepury, organizowany od 1967 roku. Wtedy na dwa tygodnie między sierpniem a wrześniem do miasta zjeżdża około 1000 solistów, artystów, teatry muzyczne, teatry rozrywki i pantomimy. Koncerty odbywają się na deptaku, w Pijalni Głównej, sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego. Organizowany jest także przegląd filmów, w których grał Jan Kiepura.

W lutym organizowany jest także Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. W mieście rozwinęła się także turystyka sportowa. Jest jednym z największych w Polsce ośrodków sportów zimowych między innymi hokeja, narciarstwa i saneczkarstwa. Również latem znajdzie się w Krynicy coś dla siebie. Przez okolicę przebiega 5 szlaków turystycznych, różnej trudności.

 

 

Krynica Zdrój

NOCLEGI NA KRÓTKIEJ

z myślą o wygodzie

ul. Krótka 15

33-380 Krynica Zdrój

Tel 18 471-54-91

Kom 512-282-110

maria.grycz@op.pl